Drobne zabiegi okulistyczne na przydatkach oka i powiekach

Niektóre zmiany wymagające interwencji chirurga na przydatkach oka:

  • skrzydlik – to zmiana degeneracyjna spojówki, przypominająca skrzydło owada – stąd jej nazwa. Patologicznie zmieniona spojówka napełza w postaci klina na rogówkę. W przypadku szybkiego wzrostu może dojść do sytuacji, kiedy szczyt skrzydła wchodzi w oś widzenia i upośledza ostrość wzroku. Dlatego zmianę należy operować jak najwcześniej. Choroba najczęściej występuje u osób pracujących w dużym nasłonecznieniu na świeżym powietrzu.
  • zmiany barwnikowe – to skupiska komórek barwnikowych (melanocytów) umiejscowione na gałce ocznej. Z reguły są stabilne i niegroźne. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany się powiększają, wskazane jest ich usunięcie
  • zmiany degeneracyjne spojówki – np. tłuszczyk. Zmiana związana z wiekiem, umiejscawiająca się najczęściej przy rogówce „na godzinie 3 i 9”.

Niektóre zmiany wymagające interwencji chirurga na powiekach:

1. Zmiany kosmetyczne:

  • kępki żółte – skupiska cholesterolu, najczęściej umiejscowione w kątach wewnętrznych oczu na górnej i dolnej powiece. Są to niegroźne zmiany kosmetyczne.
  • brodawki – różnej wielkości zmiany patologiczne skóry, będące najczęściej wynikiem infekcji wirusowej
  • gradówka – zmiana patologiczna powstała w wyniku przebytego zapalenia gruczołu Meiboma. Z reguły ma wielkość gradu (stąd nazwa). Umiejscawia się śródskórnie na górnej lub dolnej powiece.

2. Nieprawidłowe ustawienie powiek:

  • entropion – podwijanie powieki do środka. Z reguły jest to zmiana starcza, ewentualnie spowodowana bliznowaceniem. Sprawia, że rzęsy drażnią rogówkę i w ten sposób dochodzi do trwałego jej uszkodzenia. W takich przypadkach należy entropion operować.
  • ektropion – odwijanie powieki na zewnątrz. Z reguły zmiana starcza lub spowodowana porażeniem nerwu twarzowego. Powoduje uporczywe łzawienie, może prowadzić do powikłań rogówkowych i przewlekłych stanów zapalnych spojówek.

Zmiany po usunięciu badane są w pracowni histopatologicznej.

Wykonywanie drobnych zabiegów

Drobne zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zmian pacjent ma zakładane szwy skórne, czasem spojówkowe, które zdejmuje się po 6-8 dniach.

Jak się przygotować, co musimy wiedzieć

Przed zabiegiem należy wykonać badania określające parametry krzepnięcia krwi.